
Кому та навіщо потрібно користуватись пілінгами?
Призначення та механізм дії пілінга:
У нормі молода здорова шкіра гарно оновлюється самостійно. Але якщо шкіра не зовсім здорова (сухість, акне, чорні цятки, дерматити, гіперкератоз тощо) або вікова - процес регенерації клітин шкіри йде повільніше або навіть серйозно порушується.
Внаслідок цього мертві клітини накопичуються на поверхні і створюють бар'єр, який погіршує поточну проблему шкіри: вона може стати ще більш сухою, тьмяною, жорсткою, можуть закупоритися пори, з’явитися пігментні плями і запалення, і навіть зморшки. Окрім того, цей бар’єр заважає корисним речовинам із кремів, масок та сироваток якісно поглинатися шкірою та виконувати заявлені функції.
Тому якщо шкіра має недоліки або старша за 25 років (в цьому віці починається уповільнення природного оновлення) — важливо допомагати їй оновлюватися та видаляти відмерлі клітини.
Одразу питання: якщо шкіра молода та повністю здорова, не має недоліків та станів, з якими треба працювати, чи потрібен їй пілінг?
У цьому випадку він не обов’язковий, але якщо хочете покращити роботу косметичних засобів — то м’яке відлущування легкими засобами хоча б раз на тиждень буде лише на користь.
Чи безпечно робити пілінги влітку?
Я трішки переформулюю це питання: чи безпечно людині з умовно-здоровою шкірою (без діагнозів від лікаря-дерматолога) користуватися засобами домашнього догляду з категорії ексфоліантів - а сюди відносяться усі засоби з підвищеним вмістом кислот різних типів, рослинних та бактеріальних ферментів.
Формат випуску може бути різною — гель, пудра, тонер чи сироватка, проте категорія засобу буде називатися або "пілінг", або "ексфоліатор/ексфоліація", а у призначенні зазначено "відлущення/оновлення рогового шару шкіри".
Відповідь — так, безпечно! Якщо не забувати про сонцезахист (детальніше про нього писала у цій статті)
І тут не можу не зазначити, що таке питання може виникнути тільки у людини, яка мешкає у країні з відчутною зміною пір року. Тобто для України це питання актуальне, а для, приміром, Бразилії — ні. А у країнах "з вічним літом" люди використовують ексфоліанти та інші активні компоненти, ходять на косметологічні процедури - у них немає аналогу нашого осінньо-зимового періоду взагалі.
Інше питання — це професійні хімічні пілінги, які може проводити тільки кваліфікований лікар-косметолог у салоні чи клініці, особливо якщо шкіра має якісь захворювання. Тоді вже треба говорити предметно про кожний випадок, і не тут — а на очній консультації зі спеціалістом.
P.S. про всяк випадок важливе зауваження щодо кислотних продуктів: з обережністю ставитися до тих, що мають рН нижче 3.5 — бо такий засіб взагалі-то не повинен бути у вільному продажу без спеціальних позначок та застережень, але таке, на жаль, трапляється.
3. Кому категорично не можна робити пілінги влітку?
Домашній формат (доглядова косметика):
- тим, хто нехтує сонцезахистом, адже великий ризик отримати фотопошкодження шкіри та небажану пігментацію
- тим, чия шкіра знаходиться в сильно зневодненому, стресовому стані, має показання на візит до лікаря-дерматолога (акне, висипання та/або почервоніння незрозумілої природи, зуд, лущення і все, що виходить за рамки "умовно нормального" стану. Про всяк випадок: пару прищиків перед місячними або чорні цятки на носі - це не акне, і з цим чудово працюють домашні пілінги)
- тим, хто лікує шкіру лікарськими засобами, призначеними дерматологом (треба консультуватися з дерматологом щодо сумісності)
- обережно під час вагітності та годування грудьми - тут треба порадитися щодо конкретного засобу з конкретним складом
Професійний формат:
Можливий тільки після консультації з лікарем-косметологом та під його наглядом.
4. Різниця між домашнім та салонним пілінгом
У концентрації та активності діючих речовин і, відповідно, у силі впливу на шкіру — як у позитивному, так і у негативному сенсі. Чим більша концентрація речовин — тим активніший засіб. Саме тому професійні засоби, розроблені для кабінетних процедур, вкрай не рекомендовано використовувати самостійно вдома, адже можна собі суттєво зашкодити.
До речі, останнім часом серед багатьох косметологів ставиться питання у доречності проведення серединних та глибоких пілінгів.
Чому: якщо проводити їх на регулярній основі, то вони виснажують шкіру, послаблюють її імунітет, руйнують захисний ліпідний бар’єр, адже фактично спалюють верхній шар. У довгостроковій перспективі це може призвести до постійного запалення шкіри і перетворення навіть нормальної шкіри у надчутливу. Тоді як ознаки старіння при цьому нікуди не зникнуть, а проблемні стани лише будуть загострюються через виснаження.
Я згодна з цією позицією, адже сама пережила такий стан у спробах вилікувати проблемну шкіру (не самостійно, а з косметологом, кандидатом наук). Після чого, до речі, і зацікавился питанням чутливості шкіри, дізналася про ліпідний бар’єр та мікробіом, почала навчатися, а через деякий час заснувала ROSABELLA зі спрямуванням у фізіологічність та м’який нетравматичний підхід.
5. Який пілінг обрати для своєї шкіри?
Якщо ви не дуже досвідчений користувач, а лише починаєте регулярно та систематично доглядати за шкірою або ж маєте чутливу шкіру, схильну до почервонінь, роздратувань та пігментації - краще починати з найбільш м’яких варіантів.
До них відносяться:
- Ензимні (ферментні) пілінги
На відміну від кислот діють максимально делікатно, адже їхній механізм дії заснований на роботі ферментів виключно з дозрілими лусочками епідермісу. Не викликають лущення та не потребують реабілітаційного періоду, підходять навіть для чутливої шкіри та шкіри з розацеа.
Найбільш вживані варіанти ферментних пілінгів - це рослинні (на основі папаї або ананасу) та ферментні (на основі бактеріальних ферментів).
У ROSABELLA є ензимний пілінг на рослинному ферменті папаїні - і з перших тижнів від запуску він став продуктом-фаворитом наших клієнтів.
- Пілінги з РНА (полігідроксікислотами)
Їхня дія схожа з дією класичних АНА кислот, але за рахунок більш крупної молекули вони мають низький дратуючий потенціал та винятково зволожують шкіру.
Ще з переваг: вони не проникають глибоко в шкіру, а тому не здатні збільшити її чутливість, мають протизапальну та антиоксидантну дію, рекомендовані шкірі з судинними порушеннями, почервоніннями, розацеа. Також є дані і про те, що цей вид кислот бореться з глікацією – запобігає "зацукруванню", тобто руйнуванню колагенових волокон.
Ензимні та РНА-пілінги підходять не тільки вищезазначеним типам та станам шкіри, вони універсальні.
А якщо ви маєте широкий досвід у використанні кислот, ваша шкіра не чутлива, не схильна до почервонінь, пігментації і у вас є таке бажання - ви можете обирати і більш активні кислотні продукти. Пропоную тільки прислухатися до косметологів та не експериментувати із засобами з рН нижче 3,5.