МІФ 1: травмування родимки призводить до раку 


ПРАВДА: травма родимки ніколи не загрожує здоров'ю та життю, тому не потребує термінової невідкладної допомоги. Єдиний ризик - це ризик занесення інфекції у рану. 

Щоб зберегти себе від перетворення родимки у злоякісну, важливо самостійно відслідковувати їх зміну згідно правила ABCDE. І профілактично відвідувати дерматолога раз на рік, щоб на ранніх стадіях спіймати захворювання.

МІФ 2: видалення усіх родимок є профілактикою меланоми та раку шкіри


ПРАВДА: у 80% випадків меланома зʼявляється як нове утворення, тому видалення родимок ніяк не профілактує і не захищає вас від захворювання 

 

МІФ 3: видалити родимку можна самостійно або у звичайного косметолога


ПРАВДА: видаляти родимки має право тільки лікар дерматолог або онколог, який володіє навиками дерматоскопії і зможе правильно обрати метод видалення.

Зазвичай усі підозрілі новоутворення ми, лікарі, відправляємо на спеціальне дослідження - гістологію. А видалення лазером у косметолога не дає нам такої можливості 🤷‍♀️

 

МІФ 4: видаляти підозрілі родимки треба усім не дивлячись на вік


ПРАВДА: насправді у лікарів дуже низька онконастороженість стосовно дітей. Тому якщо у вашої дитини нерівна велика родимка - скоріш за все, це не рак , а невус Шпіц або диспластичний невус, який потребує лише спостереження у дерматолога раз на півріччя.

 

МІФ 5: людям із великою кількістю родимок не можна засмагати


ПРАВДА: усім людям можна засмагати, якщо робити це правильно. Сонце є важливим для вироблення вітаміну D в організмі, добова потреба в ньому складає орієнтовно 30 хвилин.

Засмагати варто у період неактивного сонця (влітку -  до 10 години та після 19 години), обовʼязково використовуючи сонцезахисний крем. Це правило стосується і тих, у кого багато родимок, і тих, у кого мало - адже за статистикою рак шкіри найчастіше виникає у людей, що мали сонячні опіки в минулому. 

 

МІФ 6: меланома буває тільки чорного кольору


ПРАВДА: насправді існує ще 2 види меланоми: 1) безпігментна або біла та 2) гіпопігментована, тобто така, що має часткове забарвлення. 

Тому якщо новоутворення світле - це ще не говорить про його доброякісність. Не раджу самостійно його видаляти. Так, безпігментна меланома - більш рідкісна форма, але на практиці вона зустрічається, і це треба знати!

 

МІФ 7:  люди зі смаглявою шкірою не хворіють на рак шкіри


ПРАВДА: дійсно, у людей із 1 та 2 фототипом шкіри вищій ризик розвитку меланоми. Але є зворотній бік медалі: за статистикою у темношкірих пацієнтів втричі частіше діагностують меланому на більш пізніх стадіях, ніж у світлошкірих.

 

Поради від практикуючого лікаря-дерматолога

✔️не нехтуйте методами захисту від сонця: як нанесення засобів з SPF 30/50, так і барʼєрні методи (шляпи, одяг) , перебування в тіні, уникнення перебування на сонці у пікові години (10-16);
✔️регулярно проводьте самодіагностику новоутворень: відмічайте форму , розмір, симетричність , швидкість зростання  - якщо якась родимка здається підозрілою зверніться до дерматолога , рання діагностика є найкращою профілактикою;
✔️не видаляйте родинки та будь-які новоутворення самостійно або у некомпетентних людей - це можна робити виключно у лікаря-дерматолога або хірурга, який пройшов відповідне навчання та володіє навичками дерматоскопії.

 

Полінкевич Анастасія Сергіївна - практикуючий лікар-дерматолог